איך יהיה לילד שלכם את החיוך המושלם?

איך יהיה לילד שלכם את החיוך המושלם?

מאמר מקצועי שכתבנו לאתר “הורים וילדים”.
סביב גיל 14 ילדים רבים עוברים יישור שיניים. אבל, כבר בגיל 7-8 כדאי להגיע לפגישת ייעוץ. יישור שיניים חשוב לא רק בהיבט אסתטי ולכן כדאי לבחור ברופא המתאים לכך!
 

ישנה חשיבות גדולה לעיתוי התחלת הטיפול ביישור שיניים. לאורתודנט מומחה ישנה ההבנה האורתודונטית הנרחבת והוא יודע לכוון לעיתוי תחילת הטיפול ולתוכנית הטיפול, בהתאם לגיל המטופל, למצב הגדילה וההתפתחות ולמצב הפה והשיניים. אורתודנט מומחה ידע לשקלל את כלל המשמעויות הנגזרות ממצב המטופל המתייחסות, הן להיבטים תפקודיים והן להיבטים אסטתיים.

אנו ממליצים על ביקור ראשון אצל אורתודנט מומחה סביב הגילאים 7-8. ישנה חשיבות למעקב אורתודונטי החל מהגילאים הללו ולעיתים אף תהיה התחלת טיפול כבר בשלב זה.

 

מדוע לא  כדאי לדחות את מועד ההגעה לבדיקה אצל אורתודנט?

הגעה מאוחרת יחסית לאורתודנט לצורך טיפול, עלולה בחלק מהמקרים להוביל לטיפול מורכב וממושך יותר ואף עלולה להוביל לעלויות גבוהות יותר של הטיפול בהתייחס לשיטות מתקדמות בלתי נראות אשר מאפיינות לרוב מקרים של בוגרים, המייחסים משקל לאסתטיות גם במהלך שלבי הטיפול. 

התערבות מאוחרת והשפעה על תזוזת השיניים לאחר תום הגדילה בקרב בני נוער משמעה בחלק מהמקרים, הארכת משך הטיפול וצמצום סל הכלים לטיפול העומד לרשות האורתודנט.

רבים חושבים בטעות שלא מתחילים טיפול ליישור שיניים עד התחלפות כל שיני החלב. ישנם מקרים בהם צריך, לדוגמא, להציב שומרי מקום במטרה להשפיע על צפיפות השיניים. מהלך מסוג זה מתבקש להיות טרום התחלפות כל השיניים. ישנם מצבים נוספים בהם מומלץ להתחיל טיפול אורתודונטי בשלב מוקדם.

מקרה של פער גדול בין הלסתות עלול להגדיל את הסיכון לחבלה בשיניים הקדמיות. גם מהטעם הזה מומלץ להקדים ולטפל ביישור השיניים.

בחלק מן המקרים בהם יש צורך בטיפול מוקדם, נחלק הטיפול לשני שלבים, שלב א’ לטיפול בפערים בין הלסתות ושלב ב’ ליישור השיניים עצמן. בין שני השלבים לעיתים מתקיימת הפסקה של מספר שנים, עד השלמת התחלפות שיני החלב. במהלך הזמן הזה ימצא הילד במעקב אורתודונטי.

 

“רבים חושבים בטעות שלא מתחילים טיפול ליישור שיניים עד התחלפות כל שיני החלב. ישנם מקרים בהם צריך, לדוגמא, להציב שומרי מקום במטרה להשפיע על צפיפות השיניים. מהלך מסוג זה מתבקש להיות טרום התחלפות כל השיניים.”

 

מסיבות אלו וגם מסיבות חברתיות, כדאי להגיע לטיפול לפני גיל ההתבגרות. בגילאים אלו מקובל מאוד ונפוץ לעבור טיפול ליישור שיניים והדבר מקנה לילדים תחושת צורך וקבלה. טיפול בגילאים מבוגרים יותר עלול להיות מלווה בתחושת אי נעימות או אף דחייה חברתית.

 

איך נכון לבחור את הרופא המתאים לכם?

מעשית, רופאי שיניים שאינם בעלי מומחיות בתחום מורשים לעסוק באורתודונטיה, אולם אין הם רשאים להציג עצמם כאורתודנטים.

חשוב מאוד לבצע טיפול ליישור שיניים אצל אורתודנט מומחה שעבר תוכנית התמחות ביישור שיניים ולסתות  המוכרת ע”י משרד הבריאות.

תחום ההתמחות באורתודונטיה הינו נרחב ומעמיק ונשען על הכשרה ממושכת המבססת ניסיון וידע נצבר, כל אלו מקנים לאורתודנט המומחה ניסיון וידע להתמודד באופן המיטבי עם בעיות ומורכבויות טיפוליות.

ניתן לבדוק ברישום המומחים במשרד הבריאות את מומחיותו של הרופא.

מומלץ בנוסף לקבל המלצות מבני משפחה, חברים או מכרים על אורתודנט מקצועי וטוב.

בנוסף, אין דרך טובה להתרשמות מפגישת היכרות וייעוץ. טיפולי יישור שיניים הינם מתמשכים לרוב על פני מספר שנים וחשובה לכן מידת הכימיה של הרופא עם המטופל. חשוב שתהיה אווירה נינוחה והאפשרות להתעניין ולהיענות בכל שאלה. אל תהססו לשאול ולבחון עם עצמכם, האם הרופא העומד מולכם מתאים לטפל בכם.

 

חשיבות הטיפול ביישור השיניים

מעבר לפן האסתטי ישנה חשיבות בריאותית ותפקודית ליישור שיניים. טיפול נכון עשוי לסייע במניעת בעיות חניכיים, במקרים של תפקוד לקוי של מערכת הלעיסה ובמצבים של קשיים בדיבור כתוצאה ממרווחים ובריחת אוויר ועוד. קיימת גם סכנת חבלה בשיניים במקרים בהם השפתיים אינן מכסות את השיניים.

 

האם הטיפול כואב?

במרבית המקרים הטיפול אינו כרוך בכאב והוא מתאפיין בתחושות לחץ לעיתים ובמיוחד בצמידות למועד התערבות האורתודנט והפעלת המכשור האורתודונטי. תחושות אלו מתפוגגות בחלוף הזמן עם תזוזת השיניים.

 

מרפאה פרטית או קופת חולים?

במרפאה פרטית ניתן יהיה להינות משיטות טיפול מתקדמות ליישור שיניים בלתי נראה, פנימי או באמצעות קשתיות שקופות, האורתודנט יהיה זמין והטיפול יהיה אישי וינתן על ידו. כמו כן, זמינות התורים תהיה טובה יותר במרפאה פרטית וניתן יהיה לרוב לתאם מועד לטיפול בשעות נוחות יותר.

לעומת זאת, בחלק מהמרפאות הציבוריות הרופא לא יהיה מומחה, יינתנו שירותים בסיסיים בשיטות טיפול קונבנציונליות ולרוב, טיפולים בשיטות מתקדמות ליישור שיניים, לא יתאפשרו. בנוסף אם מסיבה כלשהי איבדתם את תורכם, תאלצו לחכות זמן ממושך יחסית לתור נוסף, דבר שיביא להארכת משך הטיפול. מצד שני, עלויות הטיפולים באמצעות מרפאות ציבוריות נמוכות יותר, לעיתים באופן משמעותי.

הכותב הינו ד”ר עודד זילברמן – אורתודנט, מומחה ביישור שיניים ולסתות. מרפאות ברמת השרון ובירושלים.

איך יהיה לילד שלכם את החיוך המושלם?
5 (100%) 2 votes
לתיאום פגישה