היגיינה אוראלית

היגיינה אוראלית

היגיינה אוראליתשמירה על היגיינה אוראלית הינה בעלת ערך עליון וחשובה באופן כללי  ובמיוחד במהלך טיפול אורתודונטי.

ככלל המכשור האורתודונטי המשמש לטובת הזזת ויישור השיניים, אינו מזיק כשלעצמו אך הזנחת תחום ההיגיינה האוראלית במהלך טיפול אורתודונטי עלולה להיות בעלת השלכות שליליות לבריאות הפה והשיניים.

אי שמירה נאותה על היגיינת הפה עלולה להתבטא בדלקות חניכיים, נגעים טרום עששתיים (כתמים על גבי השיניים), עששת ואף במקרים מסוימים, פגיעה ברקמת החניכיים שתומכת בשיניים.

במידה והטיפול האורתודונטי נעשה באמצעות מכשירים ניידים הניתנים להסרה הרי, שניתן לשמור על היגיינת הפה באופן אידיאלי עם הסרת המכשיר.

חשוב  להקפיד על ניקיון המכשיר האורתודונטי עצמו  (פלטה או מכשיר נשלף אחר) על פי ההוראות. לרוב מתבצע הניקוי באמצעות מברשת ומשחה ולעיתים באמצעות מים וסבון כלים.

במידה והטיפול מבוצע בעזרת מכשור קבוע, אזי נוצר קושי בצחצוח השיניים. לכן, במצבים כאלו,  חשוב לצחצח שיניים בהקפדה יתרה ותוך השקעת זמן נוסף. לרוב מומלץ להשתמש בנוסף למברשת השיניים הרגילה גם במברשת חד סיבית (מברשת קטנה יותר), המאפשרת גישה טובה יותר לאזורים הפחות נגישים. נוסף על כך מומלץ להשתמש באופן יום- יומי בשטיפות פה המכילות פלואוריד, על מנת להגן על רקמות הפה מפני תחלואה.

חשוב מאוד ובמיוחד במהלך טיפול אורתודונטי, להגיע לטיפול לניקוי שיניים מקצועי אצל שיננית באופן סדיר וגם לבצע בדיקה תקופתית אצל רופא השיניים. חשוב שהשיננית בנוסף לניקוי השוטף, תבצע בקרה והדרכה לצחצוח השיניים.

ככלל המכשיר הקבוע מורכב מסמכים (קוביות) ומקשת אורתודונטית המחברת ביניהם. המכשיר מודבק אל השיניים באופן קבוע ואינו ניתן להסרה ע”י המטופל. יש לשמור על ניקיון כל חלקי המכשיר ושל השיניים ע”י ניקוי במברשת השיניים ושימוש בשטיפות פה המכילות פלואור. אי הקפדה על ניקיון המכשיר תביא להצטברות שאריות מזון על פני המכשיר ולהיווצרות רובד חיידקים וכתוצר לוואי, נוסף לתחלואת הרקמות, לריח בלתי נעים.

 

לסיכום, להשגת היגיינה אוראלית ברמה טובה נדרש מאיתנו:

  1. לבצע טיפול ע”י שיננית לפני הטיפול האורתודונטי ובמהלכו (מדי שלושה חודשים)

טיפול אצל שיננית מהווה טיפול מקדים מניעתי. מניעת היווצרות תחלואה (טיפול מניעתי) לרוב זול יותר לעומת טיפול בתחלואה (טיפול ע”י רופא שיניים) בניסיון לתקן או למזער נזקים. טיפול מניעתי זה הינו הטיפול הבריא והזול ביותר. ככלל יש להקפיד על טיפולי שיננית תקופתיים ובפרט בזמן הטיפול האורתודונטי כאשר ישנה רגישות גבוהה יותר לעששת בשיניים ולפגיעה בחניכיים. עבודת השיננית במרפאה האורתודונטית תכלול: הדרכה לשמירה על בריאות הפה, התאמה אישית של אביזרי צחצוח, הסרת אבנית והכתמה (חיצונית), הנחת פלואור על משטחי השיניים לחיזוקן.

  1. להקפיד על צחצוח שיניים, לפחות פעמיים ביום (בוקר וערב לפני השינה)

נדרש ניקוי קפדני מסביב לקוביות על מנת למנוע הצטברות חיידקים שעלולים לגרום נזק. לצורך כך נעזרים בנוסף למברשת השיניים הרגילה, גם במברשת שיניים קטנה אשר הינה יעילה לניקוי באזור המכשור האורתודונטי ובאזור החניכיים.

  1. תזונה נכונה

יש לשאוף לאכילה מסודרת בזמני ארוחות ולא מפוזרת, על מנת להקטין את הזמנים בהם נוצרים תנאים לפגיעה בשיניים.

הפחתה במאכלים עשירי סוכר, ובמיוחד מאכלים דביקים- שהרי הסוכר הוא המזון אותו צורכים החיידקים המפרישים חומצה המייצרת חורים בשיניים (עששת).

  1. להשתמש בתכשירים המכילים פלואוריד (משחת שיניים, שטיפות פה) על בסיס יומי

לפי הצורך   נמליץ גם על אפליקציה תקופתית של פלואור ע”י שיננית. פלואור הוא חומר כימי החודר לשכבת האמייל של השן ומחזק את פני השטח של השיניים כך שהן הופכות עמידות יותר כנגד התקפת חיידקי עששת. פלואור נמצא גם במשחת השיניים וגם בשטיפות פה. הפלואור יחדור לאמייל אצל ילדים בלבד, באופנים הבאים:

  • שטיפות מי פה המכילים פלואור לפחות פעם ביום ולפני השינה.
  • צחצוח במשחה המכילה פלואור.
  • הנחת פלואור מרוכז על השיניים (ע”י שיננית או רופא השיניים)- חשוב במיוחד במהלך טיפול אורתודנטי. הטיפול מבוצע בממוצע מדי חצי שנה במרפאת השיניים.
  • צחצוח בג’ל המכיל פלואור מרוכז מאוד – פעם בשבוע (רק במרשם רופא שיניים).
היגיינה אוראלית
5 (100%) 1 vote
לתיאום פגישה