חניכיים בולטות (Gummy smile)

חניכיים בולטות (Gummy smile)

“חניכיים בולטות” הן החניכיים הנחשפות במנוחה ובחיוך. הליקוי הקשור בחניכיים בולטות הינו דנטלי או בלסתות או ברקמה הרכה.

מהן הסיבות לחניכיים בולטות? טיפול בחניכיים בולטות עודד זילברמן

שפה עליונה קצרה – אורך ממוצע של שפה עליונה הנו 20-24 מ”מ. שפה קצרה מידי, אפילו ללא גדילה עודפת אנכית של הלסת העליונה תגרום לחשיפת יתר של חניכיים, הן במנוחה והן בחיוך.
עודף חניכיים – לרוב הדבר יתבטא גם בשיניים קצרות מאוד במימד האנכי. יכול להשתפר עם הגיל עם המשך בקיעת השיניים לאורך השנים.
נשימת פה – קורה כאשר השפתיים לא נסגרות במנוחה (חסר איטום תקין של השפתיים במנוחה) ואז ישנה נשימת פה שמובילה לגדילה של רקמת החניכיים ונפיחות שלהן, הן בולטות ואדומות והיפרפלסטיות. כאן בד”כ מדובר בנפיחות וגדילה של רקמה רכה. נשימת פה עלולה לגרום לגדילה עודפת של הלסת העליונה במימד האנכי ואף להיצרות של הקשת העליונה עקב אי התפתחות תקינה של חללי האף.
גדילה עודפת של הלסת העליונה במימד האנכי – עלולה להיות משולבת עם גדילה עודפת של הלסת העליונה במימד האופקי – שיניים בולטות. במצב זה יותר חניכיים נחשפות הן במנוחה והן בחיוך. גם במצב כזה לרוב השפתיים לא יצליחו להסגר במנוחה אלא רק עם מתח רב וזאת מכיוון שישנה חוסר התאמה בין אורך השפתיים הקיים למימד האנכי המוגדל של הלסתות.
       גדילת יתר של חניכיים כתוצאה מטיפול תרופתי ובמצבי הריון –  החניכיים יראו נפוחים ו”גדולים”.

נפיחות חניכיים בעת טיפול אורתודונטי – בד”כ תוצאה של צחצוח לקוי והיווצרות רובד סביב הסמכים (“הגשר”). עלול גם להופיע בעת סגירת רווחים – החניכיים נראות כאילו הן נדחסות בין השיניים. צחצוח תקין והסרת אבנית תכופה משפרים את המצב עם הזמן והנפיחות פוחתת. לעיתים יהיה צורך ברה-קונטורינג (בנית מתאר חניכיים מחדש) וחיתוך של רקמת חניכיים עודפת זו במהלך או בסיום הטיפול האורתודונטי, בעזרת פריודונט.
חיוך גבוה ללא חשיפת יתר במנוחה – הגורם כאן הוא משיכה של השרירים לחיוך גבוה בעת החיוך.

האם אפשר למנוע Gummy smile  בגיל צעיר?

בהחלט כדאי לאבחן את המצב כבר בגיל 8-9. חשיפה מאוד גדולה וחניכיים בולטות בגיל מוקדם    (8-9) עלולה להחמיר בגיל מאוחר יותר. לאיתור מוקדם של הבעיה יש חשיבות עצומה – עדיף לבצע טיפול פשוט בגיל מוקדם לעומת טיפול מורכב בגיל מאוחר (כגון ניתוח אורתוגנטי – של הלסתות).

צריך לקחת בחשבון שעד גיל 9 המרחק בין השפתיים במנוחה הוא גדול יחסית ולאחר מכן ישנה השגה של התארכות הרקמה הרכה ביחס לגדילה האנכית של הלסתות והתאזנות הרקמה הרכה מול הלסתות (בין גילאים 9-13).

 במצב של חשיפת יתר תחול הטבה מסוימת במשך השנים עקב שינויים של הגיל.

מהן שיטות הטיפול בחניכים בולטות?

 הטיפול הנבחר הנו בהתאם לאבחנת הגורם לבעיה ויכול לכלול השפעה על גדילת הלסתות בגיל צעיר ע”י טיפול מוקדם, טיפול אורתו-כירורגי לתיקון הגדילה העודפת של הלסת או אינטרוזיה (הכנסת השיניים למעלה) של השיניים הקדמיות בגיל מבוגר, הסרת רקמת החניכיים העודפת או החלפת התרופה בתרופה עם פחות תופעות לוואי.

טיפול בגיל מוקדם

כאשר מספיקים לאבחן בזמן חניכיים בולטות, ניתן להתחיל את הטיפול בגיל מוקדם מספיק וע”י כך למנוע החמרה בהמשך (מצב שעלול להביא לכך שבגיל בוגר יידרש טיפול משולב הכולל יישור שיניים וכירורגיה). היתרון בטיפול מוקדם הוא ניצול הגדילה למען השגת מטרות הטיפול. מחקרים מצביעים על יציבות טובה יותר של הטיפול המוקדם.

רסן

השליטה בגדילה האנכית בגיל מוקדם מתבצעת לדוגמא ע”י הרכבה של פלטה עליונה עם רסן מסוג high pull (רסן ראש גבוה) בשעות בהן הילד נמצא בבית ובשעות הלילה. טיפול זה מאפשר לעכב את הגדילה של הלסת העליונה ומאפשר בו זמנית את גדילת שאר הרקמות וכן הלסת התחתונה, התורמים לשיפור המצב.

טיפול בגיל מאוחר(מעל גיל 13)

הטיפול בחניכיים בולטות שונה בגיל מבוגר לעומת טיפול בגיל מוקדם בו ניתן לנצל את הגדילה לטובת הטיפול. בבוגר הטיפולים האפשריים הם:

ניתוח לקיצור המימד האנכי של הלסת העליונה (האורתודונט מבצע הכנה לניתוח לקראת סיום הגדילה או לאחר סיום הגדילה ולרוב הניתוח מבוצע אחרי סיום הגדילה).
אינטרוזיה (הכנסת השיניים לתוך הלסת) של הסגמנט הקדמי בעזרת שתלים אורתודונטים: מתקינים שתלים אורתודונטים זמניים באזור הקדמי של הלסת העליונה ומושכים את השיניים כלפי מעלה.
במקרה של עודף חניכיים משולב עם מראה שיניים קצר ניתן לשפר לעיתים את המראה בעזרת ניתוח לקיצור החניכיים (Gingivo plasty) שגם מאריך את מראה השיניים הקדמיות.
חלופות טיפוליות הן בעלות סיכונים וסיכויי הצלחה שונים ונדרש להתאים לכל מקרה את הטיפול המתאים.

במקרה בו חשיפה נובעת ממשיכת יתר של השרירים בחיוך, ניתן לשקול טיפול בבוטוקס למניעת משיכת יתר של שרירי ההבעה. יש לזכור כי השפעת הבוטוקס מוגבלת בזמן ומחייבת תחזוקה שוטפת.

 

חניכיים בולטות (Gummy smile)
נשמח שתדרגו אותנו
לתיאום פגישה