יישור שיניים שקוף – Invisalign

יישור שיניים שקוף – Invisalign

מהי אינויזליין? – רקע

אינויזליין (יישור שיניים בלתי נראה)  הינו מכשיר של חברת Align Technology השייך למשפחה של מכשירים אורתודונטיים (CLEAR ALIGNERS). מכשירים אלה כוללים סדרה של קשתיות האחראיות בפועל לתזוזת השיניים.

שיטה זו הינה אלטרנטיבית לשיטה הקונבנציונלית, באמצעות סמכים חיצוניים וחליפית גם לשיטת סמכים פנימיים (“סמכים לינגואליים”).

יתרונות השיטה הינם, הן מהבחינה האסתטית (האמצעים הינם שקופים ובלתי נראים) והן מבחינת נוחות השימוש בראיית משתמש הקצה – המטופל (הקשתיות נוחות לשימוש וקלות מבחינה תחזוקתית במהלך הטיפול). נוסף על כך השיטה מאפשרת שמירה מיטבית של היגיינת הפה ושמירה על בריאות השיניים.

לעומת סמכים פנימיים (מכשיר לינגואלי), שיטת אינויזליין כרוכה בעלויות נמוכות יחסית (לעומת השיטה הרגילה באמצעות סמכים חיצוניים השיטה עדיין יקרה יותר), והינה נוחה בהרבה לשימוש מנקודת מבט של המשתמש הסופי – המטופל.

יישור שיניים בפלטות אינויזליין

מעט היסטוריה על התפתחות השיטה

בעבר, שיטה זו לא התאימה לכל סוגי הטיפולים. אך כיום, לאחר שהושג שיפור טכנולוגי משמעותי במכשיר עצמו, התרחב עד מאוד ספקטרום הטיפולים המתאימים לביצוע בעזרתו. אמירה זו מיוחסת ספציפית למכשיר ליישור שיניים בלתי נראה של חברת Align Technology.
על מנת להבין את יתרונות אינויזליין לעומת חברות אחרות, חשוב להכיר את ההיסטוריה של החברה והתפתחות השיטה.

שיטת אינויזליין נולדה בשנת 1997 בעקבות יוזמה של Zia Chishty, מטופל בוגר, שבמהלך הטיפול האורתודונטי שביצע, בשלביו הסופיים, יצר האורתודנט המטפל בו, סדרת קשתיות לטובת סיום הטיפול.

הקשתיות הוכנו לפי תכנון האורתודנט באופן “ידני”, על בסיס מידות שנלקחו בפה המטופל. הלחץ שהופעל על השיניים לצורך היישור, נעשה תוך התאמה הדרגתית של הקשתיות. פעולה זו בוצעה ע”י שינויים ידניים בעמדת שיניים במודל הגבס וייצור סדרת קשתיות בהתאם.

בהמשך לתוצאות הטיפול הטובות, הבין Zia Chishty את פוטנציאל השימוש בקשתיות לאורך כל תקופת הטיפול, מתחילתו ועד סופו ואת היכולת להשיג תוצאות טובות מבחינת יישור השיניים. את התובנות הללו יישם באמצעות מודלים תלת מימדיים ממוחשבים והזזת שיניים וירטואלית.

בשנת 1998 קיבלהALIGN TECHNOLOGY אישור ה-FDA בארה”ב (FOOD & DRUG ADMINISTRATION). בשנת 1999 החלה בייצור ובמכירת הקשתיות.

תוך פרק זמן קצר יחסית השיגה החברה חדירה משמעותית בשוק האורתודונטי. כ-75% מהאורתודונטים האמריקאיים עברו הדרכה בשיטת אינויזליין עד שנת 2001 והחלו לטפל בעזרתה.

במרוצת השנים, עברה השיטה שינויים ושיפורים: בתוכנה (SOFTWARE), בממשק התכנון האורתודונטי ובתכונות הפיזיות של הקשתיות עצמן בהיבטי  מבנה החומר והתכונות האלסטיות שלו ושינויים נוספים.

ALIGN TECHNOLOGY  עשתה שימוש בניסיון שהצטבר לה על בסיס מאגר המטופלים הנרחב וההיזון החוזר שהיה לה מאורתודונטים ברחבי העולם, לטובת שיפור וייעול השיטה.  המטרה היתה להרחיב את מגוון המצבים האורתודונטיים השונים בהם ניתן להשתמש בשיטה ולהשיג תוצאות טיפול מיטביות באופן קונסיסטנטי. כיום ניתן לטפל בשיטת אינויזליין במרבית המצבים האורתודונטיים.

נכון לסוף 2016, יותר מ-4 מיליון איש טופלו ומטופלים בשיטת אינויזליין.

הניסיון רחב ההיקף בשיטת אינויזליין והותק שלה מקנים לה בשלב זה, יתרון יחסי לעומת שיטות אחרות.

הטיפול האורתודונטי

 

התחלת טיפול מותנית בהתייעצות עם רופא, אורתודנט מומחה.

לאחר בדיקה מקיפה ולעיתים לאחר התייעצויות עם רופא שיניים כללי ומומחים נוספים רלוונטיים בתחום רפואת השיניים (הכל בהתאם למקרה הטיפולי הספציפי), יתווה האורתודנט את תוכנית הטיפול.

חשוב להדגיש ששיטת אינויזליין אינה מכתיבה את תוכנית הטיפול. תוכנית הטיפול נקבעת ע”י האורתודנט על בסיס התובנות המקצועיות שלו ובהתאם לכך יציע את האפשרויות הטכנולוגיות מבחינת סוגי המכשירים ושיטות הטיפול.

תוכנית הטיפול תקבע את כיווני תנועות השיניים, הצורך בעקירות שיניים ועוד.

יחד עם המטופל, תיבחר שיטת הטיפול והאמצעי הרלוונטי (סמכים חיצוניים מתכתיים או שקופיםסמכים פנימיים או קשתיות שקופות – Invisalign).

ממטופל שבחר אינויזליין יילקחו מידות השיניים והפה. המידות יהיו  ברמת דיוק גבוהה וישלחו ל- ALIGN TECHNOLOGY  ליצירת מודל וירטואלי של השיניים והסגר.

עד לאחרונה נלקחו מידות של השיניים בשימוש בחומרי מידה אלסטומרים (חומרים רכים המתקשים בפה, בעלי גמישות והמעתיקים את הפרטים בפה באופן מדויק), לקיחת המידות הכרחית לטובת הטיפול.

לעומת התהליך המתואר, אשר הינו מעט מסורבל ולא נוח, התפתחו טכניקות של סריקה תלת מימדית בפה. הסורקים הקיימים כיום הינם מתקדמים ומאפשרים סריקה מהירה ונוחה.

מכוני הצילום מספקים, במקביל לסט הצילומים האורתודונטי סריקה ממוחשבת תלת מימדית. תוצאות הסריקה יהוו את הבסיס למודל  הוירטואלי בו נעזר להכנת הקשתיות.

לאחר ביצוע תכנון ראשוני בהתאם לדרישות האורתודנט המטפל, תשלח ALIGN TECHNOLOGY  תכנון ONLINE לאורתודנט, עליו יוכל האורתודנט להשפיע, להתאים, לשנות ולכוון לפי הבנתו, מקצועיותו וניסיונו.

רק לאחר השלמת התכנון על ידי האורתודנט ייוצרו הקשתיות והן תימסרנה למטופל להרכבה.

כל קשתית תורכב למשך שבוע עד שבועיים, בהתאם להוראות האורתודנט, עד לסיום הטיפול.

לעיתים יהיה צורך בסט קשתיות שני או יותר (לא לדאוג אלמנט זה נכלל במחיר הטיפול ולא מהווה בעיה במהלך הטיפול, וזאת עד להשגת התוצאה הרצויה).

לסיכום,

אינויזליין היא שיטה מצוינת ליישור שיניים אסתטי.

הבטחת תוצאות טיפול מעולות עם פתרון אסתטי בתקופת הטיפול ותוך שמירה על בריאות השיניים, מחייבת טיפול ומעקב צמוד של אורתודנט מומחה, בעל ניסיון נרחב בשימוש בשיטה.

אנו מזמינים אתכם לבדיקה ולהתייעצות ומבטיחים לכם, לאור הניסיון הנרחב וההישגים המצוינים שלנו, תוצאות מעולות ומיטביות.

יישור שיניים מוצלח,

ד”ר עודד זילברמן
אורתודנט, מומחה ליישור שיניים ולסתות, לילדים ולמבוגרים

יישור שיניים שקוף – Invisalign
נשמח שתדרגו אותנו
לתיאום פגישה