שיניים בולטות

שיניים בולטות

שיניים בולטות הן מבין הסיבות היותר נפוצות אשר בגינם פונים מטופלים למרפאה אורתודונטית. בולטות של שיניים מייצרת ליקויי סגר הנראים בברור.

אבחנה מדויקת של מקור הבעיה הינה הכרחית. ישנם מקרים בהם הבעיה אינה במנח השיניים (ליקוי סגר דנטלי)  אלא במנח הלסתות. איחור בגדילת הלסת התחתונה מייצר פער בין השיניים העליונות לבין השיניים התחתונות ונתפש בעיני המתבונן כבולטות של

השיניים (ליקוי סגר סקלטלי – גרמי). כאשר מטופל נמצא בתקופת גדילה ניתן, ביתר קלות להשפיע על יחסי הסגר של הלסתות. לעיתים שיניים בולטות משולבות חניכיים בולטות (Gummy smile).

במרבית המקרים, טיפול בגיל צעיר בבליטת שיניים יהיה בעל מורכבות פחותה לעומת טיפול בגיל מבוגר. יישור שיניים במקרים אלו יעשה בעזרת רסן, לתיאום גדילת הלסת העליונה ביחס ללסת התחתונה.  רק במקרים קיצוניים יהיה צורך בעקירת שיניים. בגיל מבוגר, לא ניתן יהיה לטפל בעזרת רסן והטיפול יהיה כרוך בעקירות שיניים או בפתיחת מרווחים בין השיניים אשר יאפשרו להן לסגת פנימה.

במקרים מסוימים חריגים, יהיה צורך להתאים את מבנה הלסת הגורם לבליטת שיניים גדולה, באמצעות ניתוח אורתוגנטי (ניתוח לסתות) המבוצע ע”י כירורג פה ולסת.

מהו הטיפול הנפוץ בבליטת שיניים?

במרבית המקרים הטיפול הרלוונטי יהיה טיפול אורתודונטי המשלב מכשיר אורתופדי או תפקודי שמטפל במנח הלסתות, יחד עם גשר אורתודונטי יאפשר סגר אופטימאלי. מטעמים אסטטיים ניתן לשלב במקום גשר, פלטות שקופות (אינויזליין).  שיטה חדשנית יחסית ונוחה למטופל לטיפול בליקויים סגריים (פערים בין הלסתות) היא שיטת מכשירי Carriere  המאפשרת טיפול מהיר וקל יותר למטופל.

מהו הגיל המתאים להתחלת טיפול בשיניים בולטות?

טיפול אורתודנטי ליישור שיניים רלוונטי, החל מגילאים צעירים, 7-8. ההחלטה על תחילת טיפול תלויה בגורמים שונים ביניהם מצב שיני החלב של המטופל, מצב חלל הפה, מוכנות המטופל לשיתוף פעולה ועוד.

מהן הסיבות העיקריות לטיפול?

אסתטיקה, דיבור לקוי-שינשון, כליאת שפה תחתונה, הגדלת הסיכון לחבלה בשיניים קדמיות, סיוע בגיל צעיר להתפתחות תקינה ותואמת של הלסת העליונה לעומת התחתונה.

מהי החשיבות של טיפול בשיניים בולטות?

שיניים בולטות מהוות סכנה למטופל בכך שהסיכוי לפגיעה בעת חבלה הוא מוגבר. לרוב במצבים של בולטות שיניים קיים קושי בסגירת הפה והשפתיים ואין יכולת הגנה לכן של הרקמה הרכה של השפה על השיניים כתוצאה מפגיעה באזור הפנים. פגיעה בשן עלולה לגרום לשבירה, לתזוזה של השן או אף ליציאה ממקומה.

מיקום השיניים והלסתות הוא בעל השפעה משמעותית על פרופיל הפנים. ההתקדמות שחלה בתחום האורתודונטיה מאפשרת שיפור מבנה הלסת ושיפור מראה הפרופיל.

מתי נדרש לטפל בשיניים בולטות?

טיפול מוקדם מייצר אפשרויות טיפול פשוטות ונוחות יחסית. עם סיום הגדילה, בהרבה מקרים נדרשת הזזת שיניים כלפי פנים ויתכן שידרשו עקירות שיניים. עלול גם להיות מצב המחייב ניתוח אורתוגנטי (כירורגיה של הלסתות), לטיפול בשיניים בולטות.

מהן הסיבות לשיניים בולטות?

הסיבות לשיניים בולטות יכולות להיות: השפעה סביבתית – מציצת אצבע, קשיי נשימה דרך האף – אף סתום/שקדים/אדנואידים מוגדלים, סיבה תורשתית.

שיניים בולטות
5 (100%) 1 vote

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

לתיאום פגישה