10 שאלות ותשובות בנושא יישור שיניים

תהליך יישור שיניים מעלה לא מעט שאלות. במאמר זה נציג 10 שאלות נפוצות בנוגע ליישור שיניים.

 1. 1
  1. שאלה: אני כבר לא בגיל ההתבגרות ומאוד רוצה לבצע יישור שיניים. האם יש דרך ליישר את השיניים בלי שהדבר יבלוט?

  תשובה: בהחלט. הטכנולוגיה המפותחת בתחום יישור השיניים מאפשרת לרבים לבצע יישור שיניים בלי שאף אחד ידע על כך. בין השיטות המתקדמות ניתן לבחור בשיטה העושה שימוש בקשתיות שקופות,   Invisalign, ClearCorrect  ואחרות. הקשתיות גורמות לשיניים לזוז בהדרגה ולהגיע למצב הרצוי כפי שתוכנן באמצעות הדמיה ותכנון תלת מימדי.

  כמו כן, אפשר ליישר את השיניים באמצעות סמכים לינגואליים. הסמכים הלינגואליים  מודבקים על צדן הפנימי של השיניים, כך שלא ניתן להבחין בהם.

 2. 2
  2. שאלה: אילו גורמים יכולים לפגוע בטיפול?

  תשובה: ישנם מספר גורמים אשר עשויים להשפיע על יציבות הטיפול. גורמים אלו יכולים להיות למשל: כסיסת ציפורניים, מציצת אצבע, שחיקת שיניים ודחיקת לשון. גורם נוסף הוא חוסר שיתוף פעולה – למשל: אי הגעה לפגישות באופן מסודר ואי שימוש בפלטה. מצב השיניים והחניכיים צריך להיות מבוקר ע”י רופא השיניים הכללי ומומחה החניכיים וגם הוא משפיע על התכנון האורתודונטי ועל תוצאות הטיפול.

  לעיתים המטופל בוחר, מסיבות שונות,  באופן יזום על ידו בטיפול חלקי. כמובן שתוצאת הטיפול ויציבותו תושפע גם מהחלטה זו שלו.

 3. 3
  3. שאלה: שיני הבינה שלי החלו לבקוע. האם הן עלולות לפגוע בתוצאות הטיפול?

  תשובה: במרבית המקרים בבני נוער, מתחיל תהליך יישור השיניים לפני בקיעת שיני הבינה. לאחר הטיפול מקבל המטופל מכשירים לשמירת תוצאות הטיפול. למשל: פלטה ו/או קיבוע. מחקרים מראים כי מטרת עקירת שיניי הבינה הינה לשמור על בריאות השיניים (במצב של חוסר יכולת של שיני הבינה לבקוע לסגר תקין, השארתם עלולה ליצור מצבי פתולוגיה –  חולי, בלסת ובשיניים הסמוכות לשיני הבינה) ולמעשה אין להן בהכרח השפעה על תוצאות הטיפול האורתודונטי.

 4. 4
  4. שאלה: מהם היתרונות של שימוש בקשתיות שקופות?

  תשובה: לשימוש בקשתיות שקופות ישנם יתרונות רבים כאשר המרכזי שבהם הוא שקיפותן המאפשרת שמירה על מראה אסטטי בזמן הטיפול.  כמו כן, הקשתיות מאפשרות ניקיון הפה וצחצוח נוח של השיניים ובכך תרומתן לשמירה על היגיינת הפה. ניתן לצפות את התוצאות תודות לתכנון וההדמיה הממוחשבים. משך הטיפול בעקבות שיפורים טכנולוגיים יכול להיות קצר מטיפול קונבנציונלי בסמכים חיצוניים. כמו כן, ניתן לעקוב אחר התקדמות הטיפול בעזרת התוכנה ששימשה לביצוע התכנון הראשוני.

 5. 5
  5. שאלה: האם הטיפול האורתודנטי כואב?

  תשובה: התחושה הבולטת במהלך הטיפול הינה של לחץ המופעל על השיניים, במיוחד בצמוד לזמן בו מתערב האורתודנט בהתאמת החוטים או במקרה של קשתיות, עם החלפת הקשתיות מעת לעת. תחושה זו חולפת תוך פרק זמן קצר. אכילת מאכלים קשים עלולה להיות מורגשת ולא מומלצת.

 6. 6
  6. שאלה: למה חשוב לבצע יישור שיניים?

  תשובה: שיפור במראה האסטטי של השיניים והחיוך מהווה תמריץ מרכזי ליישור שיניים. מראה בלתי אסטטי עלול בחלק מהמקרים להשפיע על המצב המנטלי של האחד.

  נוסף לכך, שיניים בולטות ואי סגירה של השפתיים במנוחה עלולות להיות בסיכון גבוה לחבלה ו/או שבר. כמו כן, עלולות שיניים הנמצאות במנח לא תקין או שיניים צפופות להקשות על ההיגיינה ולייצר בכך מצב  מועד לבעיות שיניים וחניכיים.

 7. 7
  7. שאלה: מתי כדאי לבדוק את הצורך בטיפול אורתודונטי?

  תשובה: למרות שמרבית הטיפולים מתבצעים בסביבות גילאי 12-14 במקרים מסוימים נדרשת התערבות מוקדמת. הגיל בו מומלץ להגיע לבדיקה ראשונה הוא 7 שנים.  במצבים מסוימים נדרשת התערבות כבר בגיל זה על מנת לאפשר בקיעה תקינה של השיניים והתפתחות תקינה של הפנים.

 8. 8
  8. שאלה: באילו מצבים יש לבדוק את השיניים?

  תשובה: למרות שחלק מליקויי הסגרת יהיו גלויים לעין אין להסתמך על הסתכלות חיצונית בלתי מקצועית כקריטריון הגעה לבדיקה. ישנם מצבים שלכאורה לא ניתן יהיה להבחין בהם בעין בלתי מקצועית ועדיין תידרש בהם התערבות אורתודונטית מוקדמת.

 9. 9
  9. שאלה: מיהו מומחה ליישור שיניים?

  תשובה: מומחה ליישור שיניים ולסתות (אורתודנט) הנו רופא שיניים בעל רישיון לעסוק ברפואת שיניים, אשר עבר תוכנית התמחות מוכרת ע”י המועצה המדעית של ההסתדרות לרפואת שיניים ועמד בבחינות מומחיות. ככזה יהיה רשום בפנקס רופאי שיניים מומחים במשרד הבריאות.

 10. 10
  10. שאלה: האם כל אחד יכול לעבור טיפול ליישור שיניים?

  תשובה: טיפול ליישור שיניים מותנה בבריאות השיניים והחניכיים (הרקמות התומכות). במידה וקיימת מגבלה בריאותית כלשהי במצב החניכיים והשיניים לפני תחילת טיפול, האורתודנט יבצע התייעצות עם מומחים בתחומי ההתמחות הרלוונטיים בכדי לקבל הסכמה לטיפול ולהבטיח תוצאה מיטבית תוך מזעור הסיכונים.

10 שאלות ותשובות בנושא יישור שיניים
4.7 (94.29%) 14 votes
לתיאום פגישה